(izabrani biografski podaci)
Vera Zloković, rođena je u Beogradu, 1949.g. Istaknuta umetnica, kompozitor ozbiljne muzike; aranžer; vokalna umetnica (mezzosopran); horovođa / dirigent; urednik TV emisje “Viva Musica Antiqua” (TV POLITIKA); osnivač, član i Umetnički direktor dva renomirana ranomuzička ansambla: Musica Antiqua (Consort), Belgrade, i Musica Antiqua Serbiana; muzički pedagog, i dugogodišnji muzikološki istraživać i, faktički, naš najistaknutiji ambasador izvođenja ranomuzičke umetnosti tokom svog višedecenijskog rada širom bivše SFRJ, a isto tako i u inostranstvu, gde je sa svojim ansamblima uspešno predstavljala svetovnu i duhovnu muziku Zapada, kao i duhovnu muziku Pravoslavnih naroda Istoka (od najranije srednjevekovne muzike, preko renesansne, zaključno sa Barokom).
Od biografskih podataka, zanimljivo je još i da je ona rođena u porodici muzički veoma obrazovanih osoba; majka joj je bila Operska pevačica, rodom Nemica, iz Minhena, strankinja u našoj sredini, a deda Vere Zloković, po majci, je bio poreklom polu-Šveđanin / polu-Nemac, a njena baka Austrijanka, iz Salcburga. Treba istači da je V. Zloković, sa svojim ansamblima, svojevremeno bila predložena za Oktobarsku nagradu, godine 1988.g. (predlagaći: akademik Stanojlo Rajičić, akademik Dušan Radić, i akademik dr Dimitrije Stefanović). Vera Zloković je, za zasluge za svoj ukupni istaknuti umetnički rad, Dobitnik Nacionalne penzije Srbije (po Preporuci Akademika, prof dr Dimitrija Stefanovića).
(N.B. Muzikološka istraživanja ranomuzičkih spisa i notacija vezano za temeljitija proučavanja muzičkih izvora vizantijskih i srpskih autora, njihove stilske muzičke estetike i prakse izvođenja, V. Zloković je obrađivala i koristila na osnovu građe i stručne literature koje je dobijala prevashodno zahvaljujući ličnom poznanstvu, saradnji sa, i darežlivošću akademika Prof dr Dimitrija Stefanovića, i muzikologa Andrije Jakovljevića, zatim, Oca Pajsija sa Hilandara, kao i drugih relevantnih muzikoloških autora. Stvaralački doprinos Vere Zloković se još ogledava i u autorskom priređivanju antologijskog tipa mnogih zvučnih muzički izdanja koja je Vera objavljivala u okviru svog rada sa svojim ansamblima, a koji su plod njenog višegodišnjeg studioznog istraživačkog rada, kao i proučavanja svetskih i domaćih iskustava u izvođenju dela rane muzike (ukupno preko 50 godina stvaralaštva u ovom domenu); zatim, tu je naveden i njen didaktički doprinos u vidu autorskog sastavljanja koncertnih programa (selekcija koncertnih repertoara za oba napomenuta ansambla)
N.B. Za vreme perioda kada je Vera Zloković bila Solista/Članica DEČIJEG HORA RTB-a realizovani su značajni studijski snimci Dečijeg hora, a nekoliko godina kasnije izdata je LP ploća sa snimcima horskog izvođenja dela rane muzike, još davne 1967.g. (Ovaj period možemo uzeti kao zvanični početak ozbiljnije profesionalne-snimačke karijere vokalnog horskog i solističkog izvođenja dela rane muzike, od strane Vere Zloković, a i period kada zvanićno otpočinje njena veća naklonjenost i posvećenost raznim tradicijama rane muzike):
Radi se o muzičkom izdanju DH RTB/Ljubljana, iz 1967.g. u izvođenju Dečijeg hora RTB (Priređivać/Horovođa/Dirigent – Zlatan Vauda, u vidu zaista jedinstvenog podviga u tadašnjoj domačoj gramofonskoj produkciji sa delima iz ranomuzičkog nasleđa ranih autora iz Evrope i sa područja Jugoslavije (dela Kir Stefana Srbina, Anonimusa, Petra Hektorović, Mark Antonia Romana, Tomas Checcinija, Franciscus Bossinensis-a/Franje Bosanca, Vinka Jelić, i Ivana Lukačića).
V. Zloković je jedan od osnivača (zajedno sa flautistom i pedagogom, Bodinom Starčevićem, i Slobodanom Vujisićem, lautistom) ranomuzičkog vokalno-instrumentalnog ansambla MUSICA ANTIQUA Consort. Ona je Vođa/Umetnički direktor, solista, i aranžer ovog vrhunskog ansambla rane muzike od samog početka pa sve do danas (1977 –2020. g). Ansambl i dalje nastupa povremeno i dan danas. Nažalost, ovom prilikom nije moguće, zbog ograničenog prostora, navoditi sva imena brojnih muzičkih umetnika koji su tokom svih proteklih decenija nastupali u ansamblima Musica Antiqua i Musica Antiqua Serbiana, što je inaće već urađeno u nekim drugim tekstovima i prilikama.
Vera Zloković je, takođe, i jedan je od osnivaća, a i umetnički direktor ansambla MUSICA ANTIQUA SERBIANA (1987-2020), još od samog osnivanja ansambla. Ansambl postoji i dan danas, ali nastupa veoma retko. Ansambl je bila prvobitno pokrenula i osnovala zajedno sa Grujicom Paunovićem, Predragom Đokovićem, Nenadom Ristovićem, i Oliver-om Sabo, istaknutim umetnicima. “Musica Antiqua Serbiana” je vokalni sastav poznat širom sveta po izvođenju dela iz ranomuzičke tradicije duhovne muzike srednjovekovne Srpske države kao i tradicije duhovne crkvene muzike drugih Pravoslavnih naroda.
Ova dva renomirana ansambla su tokom poslednje 43 godine imala preko 2000 koncerata i nastupa u zemlji i inostranstvu. Njihova muzika je izvođena na televizijama i radio stanicama u preko 40 zemalja, širom sveta (BBC, RTF, RAI, Radio Pariz, Radio Berlin, itd.). Mnoge TV emisije njihovih koncerata predstavljane su i preko Satelitske televizije tako da su i širi internacionalni i evropski auditoriji imali priliku da uživaju u njihovim koncertima.
Tokom proteklih decenija ansambli su nastupali u Francuskoj, Belgiji, Holandiji, Nemačkoj (velika turneja sa koncertima u deset gradova), kao i drugim državama. U SFRJ, ansambli su nastupali u skoro svim većim i značajnim gradovima: Beograd, Zagreb, Ljubljana, Sarajevo, Podgorica, Skopje, Novi Sad, Subotica, Niš, Dubrovnik (Dubrovačke letnje igre), Split, Pula, Rijeka, Rovinj, Poreč, Grožnjan, Maribor, Kopar, Banja Luka, Zadar, Hvar, Korčula, Brać, Osijek, Varaždin, Priština, Apatin, Kragujevac, Zrenjanin, Kruševac, Knjaževac, Budva, Kotor, Perast, Prizren, Ulcinj, Sombor, itd.
Zanimljiv kuriozitet je činjenica da su pojedini istaknuti kompozitori komponovali vokalno-instrumentalna dela posebno posvećena ansamblu Musica Antiqua, dela savremene muzičke orijentacije: Milorad Kuzmanović (Trenodija), Slobodan Drobnjak (Pelitorikus, i Madrigal za Veru kao i Enriko Josif (Oktobru hododarje). Ova dela su izvođena kao dela van redovne programske orijentacije ansambla, na savremenim instrumentima u okviru TV i Radio emisije “Muzički atelje”, RTS-a, i Radio Beograda (Srđan Barić, urednik; reditelj, Arsa Jovanović; voditelj, Zoran Hristić), i tokom nekih drugih prigoda.
N.B. Vera Zloković je često nastupala solistički, kao i u solo deonicama odredređenih numera, na skoro svim koncertima i nastupima ansambla Musica Antiqua, kao i prilikom značajnih jubileja, svečanosti i drugih prigoda.
Ansambli su, za svoj veoma zapaženi rad, dobitnici velikog broja nagrada na inostranim televizijskim festivalima, festivalima rane muzike, kao i na inostranim Radio stanicama. Takođe su i dobitnici većeg broja domaćih i inostranih nagrada i priznanja.
Nagrade u zemlji:
NAGRADA BEMUS-a 1987.g. (ansambl Musica Antiqua: Vera Zloković, Žarko Stojiljković, Grujica Paunović, Branislav Rakić, et al.).
Najbolji ansambl, Ohridsko leto, 1986.g.
Najbolji ansambl dve godine za redom, Internacionalni festival Večeri Sv. Donata,
Zadar (1983.g.; 1984.g.).
Nagrade u inostranstvu:
Novćana nagrada i plaketa, Letnji muzički praznici, Drezden, Nemačka, 1985.g.
Priznanje za izvođenje baroknih dela, Internacionalni festival rane muzike, Briž, Belgija, 1984.
TELEVIZIJSKE NAGRADE: dodeljivane za TV produkcije celovečernjih emisija rane muzike u izvođenju ansambala “Musica Antiqua” i “Musica Antiqua Serbiana”: TV Festival, Portorož, 1981.g.; Zlatna Ruža Montrea, Švajcarska, 1983.g.; TV Festival, Montreal, 1988.g.; TV Festival, Venecija, 1992.g.; i Zlatni Prag (TV I Radio festival), Prag, 1997.g.
Tokom više decenijskog rada i postojanja o navedenim ansamblima i njihovom umetničkom radu, kao i o doprinosu Vere Zloković, kritike i recenzije su pisali sledeći značajni muzikolozi, kritičari, umetnici, i urednici muzičkih programa na medijima: akademik, muzikolog, Prof dr Dimitrije Stefanović; Direktor Muzikološkog instituta SANU, muzikolog dr Dragutin Gostuški; akademik Stanojlo Rajičić; prof dr Petar Bingulac; dr Snežana Nikolajević; dr Ana Matović; Hristina Medić, Milena Miloradović, muzikolog dr Donata Premeru, mr Milena Pešić, Miriam Haag Horowitz; Gerda Reinhold; Johan Van Veen; muzikolog i kritičar, Đorđe Šaula; Aleksandra Paladin (u doktorskoj disertaciji), Radost Galonja Krtinić (doktorska disertacija); dirigent Darinka Matić Marović, Erika Krpan; kao i mnogi drugi značajni muzikolozi i muzički kritičari.
Zatim, objavljena je LP gramofonska ploča kao i dva CD muzička izdanja, koja su doživela veoma zapažene prikaze u značajnim inostranim muzičkim časopisima, na mnogim stranim internet sajtovima kao i domaćem časopisu TREČI PROGRAM, RTB, itd.
Svakako, i dugogodišnju podršku kompozitorskog i drugog umetničkog rada Vere Zloković sa ansamblima davao je njen fakultetski profesor i mentor, Akademik Dušan Radić, a uživala je i veliku naklonost i podršku Akademika Ljubice Marić, kompozitora, koja je pratila rad Vere Zloković i ova dva ansambla, i prisustvovala je na svim njihovim većim koncertima u Beogradu.
Objavljeni snimci dela renesansnih evropskih autora u izvođenju ansambla Musica Antiqua:
LP gramofonska ploča, “Muzička gozba”u izdanju PGP/RTS, 1983.g.
CD, “Muzika kraljeva”, u izdanju izdavačke kuće Informatika, Beograd, 2000.g.,
Objavljena dela duhovne muzike pravoslavnih naroda:
CD, “Svetlost Istočnog Carstva, u izdanju izdavačke kuće Svetigora, 2002.g.
Dela rane muzike objavljene u inostranstvu (ponovljena izdanja objavljena u Vel. Britaniji):
CD, The Music of Kings, Meridian Records, London, UK
CD, East Empire Light, Meridian Records, London, UK
Pojedini kultni, antologijski, TV nastupi i koncertne TV emisije ansambala MA i MAS arhivirani su i objavljeni na dva posebna Internet YOU TUBE kanala, po jedan za svaki ansambl odvojeno…
Autor teksta:
*Mihailo M. Ristić, multimedijalni umetnik, filmski i video stvaralac, publicista, pesnik i književni prevodilac, biografski pisac, i Gostujući predavač na Interdisciplinarnim postdiplomskim/doktorskim studijama (Višemedijska umetnost), pri Rektoratu, na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (2003 – 2013.g.).